blog   -  Mroczna historia ubrań w paski 

Mroczna historia ubrań w paski 

Okazuje się, że ten spopularyzowany przez Coco Channel wzór ma nieznaną mroczną historię.

 

Obecnie są one jednym z popularniejszych motywów uwielbianym przez gwiazdy show- biznesu, influencerów, a jest uznawane za wyznacznik dobrego smaku. Jestem jednak pewna, że niewiele osób zna mroczną ich historię, a same paski jeszcze kilkaset lat temu były symbolem zła, a nawet samego szatana.

 

A wszystko zaczęło się od Biblii

Już w Starym Testamencie w Księdze Kapłańskiej znajdujemy zapis “nie będziesz nosił ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici.”

To właśnie ten zapis sprawił, że paski zyskały miano wzoru przeznaczonego dla szarlatanów oraz tych, którzy zostali wyklęci przez Boga. Na średniowiecznych malowidłach nie doszukałam się tego wzoru w odniesieniu do innych osób niż prostytutki czy kaci. Były znakiem rozpoznawczym błaznów cyrkowych, włóczęgów, odrzutków i chorych psychicznie. Paski stały się również oznaczeniem osób trędowatych.

 

Pewien nieszczęśnik za fakt noszenia pasków w 1310 został skazany na śmierć. No cóż, od dawna wiemy, że Francuzi w kwestii mody nie idą na kompromisy.

 

Sytuacja taka zmieniła się dopiero w XVI wieku.

To właśnie wtedy paski pojawiły się na królewskich dworach, stając się jednocześnie wyznacznikiem dobrego smaku i stylu.

 

Duże znaczenie miała tutaj też wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, to właśnie wtedy wzór ten zyskał znaczenie symbolu rewolucji, symbolizował on rozwód z Anglią. Ciekawostką jest tutaj fakt, iż w późniejszym czasie, ci sami Amerykanie wprowadzili paski jako motyw obowiązujący wśród osadzonych w więzieniach.

Styl marynistyczny

Paski zaczęły się dobrze kojarzyć, gdy motyw zaczął pojawiać się na ubraniach marynarzy. Pierwsi zaczęli stosować je Amerykanie, zawijając do kolejnych portów, przywieźli ten trend także do Europy.

 

Obecnie, kiedy mówimy o stylu marynarskim, myślimy przede wszystkim o wszechobecnym błękicie, czy właśnie o czarno białych, cienkich paskach.

Najmodniejszy wzór

Dziwna mieszanka, jaką była II Wojna Światowa, marynarka wojenna USA oraz wspaniałe Amerykańskie kino plenerowe sprawiła, że paski stały się cool i sexy. Bardzo szybko ten trend podchwyciła Coco Channel i gwiazdy Hollywood lat 50-tych. To właśnie dzięki nim paski są uznawane za wyraz smaku i dobrego gustu. Paski wchodząc do kanonu mody, całkowicie straciły swój negatywny wydźwięk.

 

Paski pasują do wszystkiego

Paski pasują :) – czy to jest przypadek? Oba słowa może nie mają za wiele wspólnego, ale idealnie ze sobą współgrają. Ten niesamowicie prosty wzór wygląda dobrze na każdym ubraniu i łączy się idealnie ze stylizacjami niemal w każdym stylu.

Nie ma znaczenia czy na co dzień preferujesz bardziej sportowy, casualowy, czy też elegancki styl, jeśli w swoim outficie uda Ci się przemycić paski, to gwarantujemy, że stanie się on bardziej oryginalny i stylowy. Wzór ten wygląda dobrze na większości materiałów i wbrew powszechnym opiniom pasuje osobom o różnych sylwetkach.

 

Paski w każdym rozmiarze

Nie ważne, czy nosisz XS, M, L czy XL możesz w paskach wyglądać dobrze. Kluczem do tego jest dobór idealnego ich układu, grubości i koloru. Osoby, które noszą większe rozmiary, powinny wybierać raczej szersze pasy na ubraniach w intensywnych kolorach.

Chcesz się wyróżnić? Postaw na kombinację pasków poziomych i pionowych, dobierz do nich proste niebieskie jeansy i kontrastowe, kolorowe buty i stylizacja gotowa.

Osobom bardzo szczupłym polecamy natomiast wąskie paski w delikatnych kolorach, choć to oczywiście nie jest jedyna modowa opcja.

 

Co natomiast dla klasycznych “eMek”? – tutaj wszystkie chwyty dozwolone!

 

0
Search icon
rêver Sabina Hajdo – Piórek