blog   -  Len, który się nie gniecie
Biała lniana bluzka

Len, który się nie gniecie

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego len cieszy się taką popularnością? Co sprawia, że posiada tak wiele zastosowań? Z tego artykułu dowiecie się czym jest ten materiał i jakie ma zastosowania a przede wszystkim, który len się NIE GNIECIE.

 

Len w większości kojarzy się z szorstką, bardzo szybko gniotącą się tkaniną, która jest niemiła w dotyku i drapiąca skórę. Wszystkim znane są lniane drelichowe worki, wiecznie pogniecione, przewiewne koszule lub szorstkie, kuchenne ściereczki. Jednak materiał ten wyróżnia się ponadczasowością i elegancją. Nigdy tak naprawdę nie wyszedł z mody, a jego wytwarzanie rozpoczęto już w starożytności.

 

Len wytwarzamy od tysiącleci, w starożytnym Egipcie wykorzystywany był do dekoracji świątyń oraz do wytwarzania odzieży w tym również szat wielkich kapłanów. Pierwsze statki miały lniane żagle, a ze względu na swoje wyjątkowe właściwości antyseptyczne stosowany był nawet do opatrywania ran w szpitalach.

 

Pochodzenie lnu 

Tkaninę lnianą wytwarza się z naturalnego roślinnego włókna pozyskiwanego z łodygi lnu. Pojęciem Len określamy zarówno tkaniny, jakie wytwarzane są z czystej lnianej przędzy, jak i te z domieszką wełny, bawełny, a nawet poliestru. Dodatek innych włókien pozwala pozbyć się negatywnych cech, jakie niewątpliwie len posiada. Dodatek wiskozy w lnianych ubraniach niweluje podatność na powstawanie zagnieceń, a jednocześnie pozwala na zachowanie pozytywnych jego właściwości takich jak przewiewności i trwałość.

 

Właściwości 

Tkaniny, które wytwarzane są z naturalnej przędzy lnianej, posiada szereg wyjątkowych właściwości.

 

Przede wszystkim len jest materiałem antyalergicznym, wykazującym cechy antybakteryjne, hamuje rozwój grzybów i bakterii. Sprawia on, że mniej się pocimy. Ze wszystkich znanych materiałów to właśnie len tworzy najlepszy mikroklimat dla skóry. Duża jego zaletą jest wysoka absorpcją wilgoci oraz przewiewność. Ma najwyższą chłonność ze wszystkich włókien naturalnych. Tkaniny lniane wchłaniają do 25% wody, nie sprawiając przy tym wrażenia mokrych. Możemy spokojnie powiedzieć, że tkanina ta ma właściwości chłodzące, dlatego też tak chętnie wykorzystuje się ją do szycia letniej odzieży – w upalne dni daje przyjemne uczucie chłodu. Len nie wywołuje nigdy podrażnień ani alergii – jest naturalnie czysty. Nie uczula.

 

Cechy charakterystyczne 

 

Czysty len się gniecie, ale za to, jak pięknie się gniecie :)! Jego wielbiciele twierdzą, że to właśnie dzięki temu poznajemy, że dana osoba jest ubrana w len. Dla tych, którzy nie są fanami tej jego cechy, produkowane są materiały z domieszkami, które zachowują wszystkie zalety lnu, pozbywając się jego wad.

Mimo swojej pozornej delikatnej struktury jest bardzo mocny i odporny na rozciąganie i przetarcia. Len nie elektryzuje się. Obniża zdolność do gromadzenia ładunków na ciele – ważne dla obsługujących komputery czy urządzenia elektryczne.

 

Len jest ekologiczny 

Co to właściwie znaczy być ekologicznym? 

 

Ekologicznym jest się wtedy, gdy sposób życia nie przeszkadza współ bywalcom, czyli, innymi słowy, życie w kooperatywie. W świecie roślin oznacza to czerpanie z dóbr natury: gleby, wody, słońca w sposób, który nie nadwyręża natury i dodatkowo daje się coś tej naturze w zamian przy okazji nie szkodząc. Rośliny oddają tlen, po obumarciu rozkładają się użyźniając glebę.

 

Na świecie znane jest około 200 gatunków lnu, należących do rodziny lnowatych. Ten najpopularniejszy i najczęściej uprawiany to len zwyczajny (Linum usitatissimum). Jest to roślina roczna osiągająca nawet do pół metra wysokości. Kiedy len zakwitnie należy go wyrwać z ziemi w całości, a następnie oddzielić ziarno od łodygi. Aby uzyskać czyste, lniane włókno roślinę namacza się, jest to tzw. etap roszenia. W tym procesie to właśnie grzyby i bakterie oddzielają włókna od słomy. Po zakończeniu procesu oddzielania włókno gotowej jest do produkcji tkaniny.

 

Ale len to nie tylko ubrania!

Nasiona lnu wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Paździerze powstałe w procesie pozyskiwania włókna z połamanej, zdrewniałej części łodyg są wykorzystywane do produkcji płyt paździerzowych o podobnych właściwościach jak znane nam wszystkim płyty wiórowe.

Odpady roszarnicze – krótkie włókna z przyklejonymi paździerzami, których nie udało się oddzielić przy pozyskiwaniu włókna są surowcem do produkcji wysokiej jakości papieru (np. banknotów).

Wytłoki powstałe przy produkcji oleju z nasion podobnie jak torebki nasienne (plewy), przerabiane są na pasze.

 

Każda część tej rośliny jest zużywana. Dzięki temu len jako roślina jest ekologiczny!

 

 

Propozycja rêver 

Tej jesieni przygotowaliśmy dla was lnianą koszulę w kolorze śmietankowym o klasycznym kroju. Tym razem przełamujemy klasykę i wprowadzamy odrobinę luzu, dodając kieszonki na przodzie. Model wykonany jest z wysokiej jakości lnu z domieszką wiskozy, co przełamuje formalny charakter stylizacji. Idealnie sprawdza się w połączeniu z jeansami typu mom fit i sneakersami, jak i eleganckimi spodniami ⅞ i szpilkami. Dodatek wiskozy powoduje, że jest miękka i mniej podatna na zagniecenia.

kobieta siedzi na krześle ubrana w białą koszulę i czarne spodnie

0
Search icon
rêver Sabina Hajdo – Piórek