blog   -  5 eco-modowych zasad, które możesz wprowadzić w życie od zaraz

5 eco-modowych zasad, które możesz wprowadzić w życie od zaraz

Temat odpowiedzialnej mody jest dla nas jako marki niezwykle ważny. Równie istotne jest edukowanie w tym obszarze naszych klientów. Trudno w jednym wpisie poruszyć wszystkie kwestie związane z ekologią w kontekście branży fashion. Być może masz wrażenie, że pojęcia eco moda czy zrównoważony rozwój są teraz mocno nadużywane. Nie da się jednak przejść obok nich obojętnie. Zacznijmy od mało optymistycznych statystyk, które zobrazują skalę problemu. Polacy co roku wydają na ubrania prawie 40 miliardów złotych, wyrzucają 2,5 miliona ton ubrań, z czego 40 % nigdy nie było noszonych. Chociaż pocieszający może być fakt, że mieszkańcy innych europejskich państw wydają jeszcze więcej, to nadal mamy nad czym pracować. Wniosek jest jeden, budowanie świadomości i odpowiedzialności to jedyna słuszna droga jaką możemy obrać jako społeczeństwo. 

 

pierwsze szkice projektowanie

 

Być może myślisz, że jesteś małym pionkiem w tej grze, tymczasem masz na nią realny wpływ. Skupmy się na tym co każdy z nas może zrobić, aby wziąć na siebie odpowiedzialność i przyczynić się do pozytywnych zmian w branży modowej. Tak, odpowiedzialni jesteśmy wszyscy, od właścicieli dużych marek, wpływowych domów mody, lokalnych firm, poprzez marketerów do kupującego – czyli Ciebie. Chcemy pokazać Ci 5 zmian, które możesz wdrożyć od zaraz:

 

1.KUPUJ MNIEJ, ALE RZECZY LEPSZEJ JAKOŚCI 

Jak to zrobić, kiedy moda stała się tak szybka i łatwo dostępna? Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Zakupy online robimy w przerwie w pracy, popijając kawę. Niskie ceny rzeczy w sieciówkach sprawiają, że możemy pozwolić sobie na więcej. Tak naprawdę tylko pozornie kupujemy tanie ubrania, które często po chwili nie nadają się do noszenia. Ile razy widząc koszulę za 500 zł pomyślałaś, że nie jest na Twoją kieszeń, a kupienie 3 rzeczy po 150 zł nie stanowiło już takiego problemu? Prawda jest taka, że nie potrzebujemy wielu ubrań w swojej szafie. Potrzebujemy lepszych ubrań, w których poczujemy się jak milion dolarów i które posłużą nam latami. Pomyśl tylko czy dobrze wyglądasz w płaszczu, który po jednym sezonie jest już mocno zniszczony? Musimy być świadomi tego co kupujemy. Czytajmy metki. Sprawdzajmy z jakiego materiału uszyta jest dana rzecz, a przede wszystkim pomyślmy czy naprawdę jej potrzebujemy. Czy pasuje do innych ubrań w naszej szafie. Starajmy się nie kupować pod wpływem impulsu, wyprzedaży czy na poprawę humoru. 

 

2.DBAJ O RZECZY, KTÓRE JUŻ MASZ W SWOJEJ GARDEROBIE

Wydaje się tak oczywiste, ale w praktyce nie zawsze dbamy o ubrania. Zwracajmy uwagę na wskazówki dotyczące prania. Czytajmy metki przed włożeniem rzeczy do pralki i stosujmy się do zaleceń. Ważne, żeby oprócz dobrania odpowiedniej temperatury dostosować też obroty wirowania. Zdecydowanie lepiej dla tkanin wybrać najniższe obroty, wtedy włókna nie niszczą się tak bardzo. Używajmy delikatnych środków piorących dobranych do koloru i rodzaju materiału. Pamiętajmy, żeby zaraz po zakończonym praniu wyjąć rzeczy z pralki, inaczej będą wymięte. Swetry należy suszyć rozłożone na płasko, a nie rozwieszone na suszarce. Nikt nie twierdzi, że trzeba teraz wyrzucić z szafy wszystkie ubrania, które nie są z kaszmiru czy jedwabiu, ale zadbać o te, które już mamy.

 

3.POZBYWAJ SIĘ UBRAŃ, KTÓRYCH JUŻ NIE NOSISZ

W zasadzie od tego punktu powinnam zacząć. Przegląd szafy pozwala zobaczyć co w niej mamy i uchroni przed kupowaniem kolejnych podobnych rzeczy, których w rzeczywistości później nie nosimy. Takie porządki oczyszczą nie tylko naszą przestrzeń, ale przede wszystkim głowę. Nie wyrzucajmy ubrań, których już nie chcemy. Wiele z nich możemy sprzedać, oddać koleżankom lub osobom potrzebującym.

 

4.KUPUJ UBRANIA POLSKICH SPRAWDZONYCH MAREK

Chociaż za takie ubranie  często trzeba zapłacić więcej niż w sieciówce, to dobra inwestycja. Solidnie wykonane ubrania, szyte w małych szwalniach w Polsce bywają droższe niż te z masowej produkcji, ale w świetnym stanie służą nam latami. Jakie jeszcze korzyści możesz mieć z kupowania w sprawdzonych markach? Ryzyko nietrafionych zakupów maleje do minimum. Jeżeli posiadasz już rzeczy danej marki w swojej szafie to wiesz jaki rozmiar wybrać. Często masz też gwarancję, że kolejny kupiony produkt będzie pasował do pozostałych. Tak właśnie tworzone są ubrania marki rêver. To oszczędza Twój czas i ogranicza dylematy co z czym połączyć, żeby dobrze wyglądać. W tym miejscu warto podkreślić inny aspekt ekologiczny. Projekty rêver powstają w mocno limitowanych ilościach, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o zmieniających się co dwa tygodnie kolekcjach w popularnych sieciówkach.

 

5.NIE BÓJ SIĘ NOSIĆ TEJ SAMEJ RZECZY WIELE RAZY

Kobiety mają przeświadczenie, że na każde wyjście muszą mieć coś nowego, w czym nikt ich jeszcze nie widział. Kupują więc kolejną poliestrową sukienkę, której najprawdopodobniej nie wykorzystają więcej niż jeden raz. To pułapka w jaką często wpadamy. Tymczasem dużo lepszym rozwiązaniem jest kupienie jednej dobrej jakości sukienki i stylizowanie jej na różne sposoby, w zależności od okazji. Świetnym przykładem jest mała czarna. Założymy ją zarówno ze szpilkami na eleganckie wyjście, jak i z mokasynami i marynarką do pracy. Zaletą takiego podejścia jest nie tylko oszczędność, ale również kreowanie własnego rozpoznawalnego stylu.

 

Zacznij być świadomym konsumentem, który wie co kupuje i po co. To wpłynie korzystnie nie tylko na naszą planetę, ale też na Twój styl. W modzie, tak jak  w życiu zasada „Mniej znaczy więcej” sprawdza się idealnie. 

 

 

AUTOR: Monika Brzezina-Adamczyk

0
Search icon
rêver Sabina Hajdo – Piórek