-  blog   -  Ubrania na zimę – najlepsze materiały
Dziewczęcy płaszczyk z wełny Baby Blue

Ubrania na zimę – najlepsze materiały

W wyborze odzieży na mroźne miesiące powinniśmy szczególną uwagę zwracać na to, co napisane jest na metce. Dobry skład materiałów, z jakich uszyte zostały ubrania na zimę, ma bowiem kluczowe znaczenie w zapewnieniu nam ciepła przy niskich temperaturach. Jakich oznaczeń szukać? I dlaczego właśnie ich? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

 

Dlaczego niektóre dzianiny i tkaniny są “cieplejsze” od innych?

Nasze ciało wytwarza ciepło i oddaje je do otoczenia, a ubrania, które na siebie zakładamy, stanowią swego rodzaju izolację termiczną. Niektóre materiały mają większą zdolność do tego, by tego ciepła nie przepuszczać, a raczej zatrzymywać przy naszym ciele. Cechy takie, jak puszyste faktury, gęste sploty i mięsiste struktury potrafią „schwytać” więcej powietrza, ogrzanego ciepłem bijącym od naszego ciała, zapewniając nam przy tym dużo komfortu i chroniąc nas przed zimnem. I przeciwnie – materiały o gładkiej powierzchni będą słabo zatrzymywały powietrze. Dlatego właśnie nawet bardzo gruby sweter wykonany z akrylu nie da nam takiego samego efektu, jak ubranie uszyte z jednego z materiałów wymienionych poniżej.

 

Wełna

Wełniane włókna pierwsze przychodzą nam na myśl, jeśli mowa o ciepłych swetrach, płaszczach, czapkach i szalikach na zimę. Jest to materiał pochodzenia zwierzęcego, uzyskiwany z sierści owiec, kóz, lam czy wielbłądów. Odznacza się świetną izolacją termiczną, a przy tym ma też właściwości termoregulacyjne. Dzięki tym ostatnim nawet kiedy się spocimy, wełna wchłonie wilgoć i bez problemu odda ją na zewnątrz. Syntetyki nie mają takich właściwości – pot zostaje na ciele, co może doprowadzić nie tylko do nieprzyjemnego zapachu, ale nawet do wyziębienia.

Odmianami wełny, często wykorzystywanymi do szycia ciepłych ubrań, jest na przykład kaszmir – niezwykle miękka i szlachetna tkanina uzyskiwana poprzez wyczesywanie sierści kóz. Popularny jest również tweed.

 

Tweed

Kojarzony z brytyjskim stylem, wywodzi się ze Szkocji, gdzie powstał w celu uchronienia noszących go osób przed przenikliwym zimnem. Charakteryzuje się grubym splotem, wykonanym z przędzy zgrzebnej, czyli odmianie bardziej “włochatej” i puszystej od dużo gładszej przędzy czesankowej. Jego najszerzej znaną odsłoną jest popularna “jodełka”. Na zimę warto wybierać przede wszystkim tweedowe marynarki.

 

Flausz

Wytwarzany z przędzy zgrzebnej flausz posiada na swojej powierzchni charakterystyczny meszek, dzięki czemu materiał ten jest bardzo miły w dotyku. Uzyskuje się go dzięki drapaniu i strzyżeniu wierzchniej warstwy tkaniny. Gęsty i mięsisty, świetnie chroni przed powiewami zimnego powietrza, dzięki czemu jest doskonały w przypadku wszelkich okryć wierzchnich. Flausz może być szyty z wełny i bawełny, ale też z włókien sztucznych – warto więc dla pewności zerknąć na metkę ubrania.

Zostaw komentarz

rêver to polska marka, która wprowadza proste, stylowe projekty i stonowane kolory do jaskrawego świata odzieży kobiecej i dziecięcej. Materiały najwyższej jakości są wykorzystywane do tworzenia eleganckich wzorów wykonanych w małych partiach.” – tak o marce pisał w 2018 roku British Vogue. A przecież wszystko zaczęło się od marzenia!

Skontaktuj sie z nami
Pracownia/Sklep:
ul I. Mościckiego 6
32-800 Brzesko
Telefon: 602 239 626, 663 321 609

kontakt@rever.com.pl

0
rêver
X