-  blog   -  Tradycyjna szatka do chrztu – skąd się wzięła i jakie ma znaczenie w tradycji?

Tradycyjna szatka do chrztu – skąd się wzięła i jakie ma znaczenie w tradycji?

Obrzędy liturgiczne przepełnione są symboliką. W przypadku pierwszego sakramentu w życiu naszego dziecka bardzo ważną rolę odgrywa biała szatka do chrztu. Skąd wywodzi się zwyczaj okrywania nią niemowlęcia i jakie jest znaczenie tego gestu?

Tradycja sięgająca starożytności

W naszych czasach sakrament chrztu świętego najczęściej przyjmują dzieci w wieku niemowlęcym, chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Przed stuleciami sytuacja wyglądała jednak inaczej – w czasach starożytnych sakrament udzielany był przede wszystkim osobom dorosłym. Przyjmujące wiarę osoby zakładały wtedy szatę koloru białego, w której przychodziły do kościoła, gdzie przekazywane były im nauki dotyczące sakramentów i Eucharystii. Zwyczaj związany właśnie z tym kolorem zachował się do dziś w postaci tradycyjnej, białej szatki do chrztu.

Znaczenie symboliczne

W większości regionów naszego kraju obowiązek zakupu szatki przypada Matce Chrzestnej. To również ona przechowuje ją przez całe nabożeństwo, by tuż po obrzędzie namaszczenia krzyżmem świętym nakryć nią maluszka. Tak brzmi formuła wypowiadana wtedy przez udzielającego sakramentu kapłana: „N., stałeś/aś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś/aś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”.

Te niepozorne akcesoria mają więc ogromne znaczenie symboliczne. „Przyobleczenie się w Chrystusa” oznacza bowiem całkowite się z nim zjednoczenie. Maluszek jest w pewien sposób obmywany z grzechu pierworodnego i przyjmowany do wspólnoty dzieci Bożych. Jest to symbol wewnętrznej przemiany i rozpoczęcia nowego etapu życia w wierze chrześcijańskiej. Nie bez znaczenia pozostaje też oczywiście ich barwa. Biel symbolizuje czystość i niewinność, jest to kolor radości, triumfu, światła i duchowości.

Wyjątkowa pamiątka

Współczesne szatki do chrztu to proste i ładne akcesoria z bawełny lub satyny, uzupełnione subtelnymi ozdobnikami w postaci koronki bądź haftu. Warto dobrze przemyśleć wybór modelu – poza ich znaczeniem podczas samej uroczystości, akcesoria te z czasem stają się niezwykłą pamiątką z dnia, w którym przyjęliśmy pierwszy w życiu sakrament.

Zostaw komentarz

rêver to polska marka, która wprowadza proste, stylowe projekty i stonowane kolory do jaskrawego świata odzieży kobiecej i dziecięcej. Materiały najwyższej jakości są wykorzystywane do tworzenia eleganckich wzorów wykonanych w małych partiach.” – tak o marce pisał w 2018 roku British Vogue. A przecież wszystko zaczęło się od marzenia!

Skontaktuj sie z nami
Pracownia/Sklep:
ul I. Mościckiego 6
32-800 Brzesko
Telefon: 602 239 626, 663 321 609

kontakt@rever.com.pl

0
rêver
X