blog   -  Azalie z zamkowego ogrodu

Azalie z zamkowego ogrodu

Podróże kształcą i rozwijają. Nie tylko nas dorosłych ale przede wszystkim nasze dzieci.
Poszerzają horyzonty i dają mnóstwo nowych wrażeń. Nie ważne czy bliskie, czy dalekie, ważne, że razem.

Jeśli kiedyś zawitacie na Opolszczyznę nie możecie ominąć tego wyjątkowego miejsca. W niewielkiej wsi Moszna, 30 kilometrów od Opola znajduje się niezwykły zamek. Niektórym kojarzy się z zamkiem z bajek Disneya, inni widzą w nim tajemnicze mury potterowskiego Hogwartu. Jadąc główną drogą już z oddali zobaczycie górujące nad drzewami strzeliste, pokryte czerwoną dachówką zamkowe wieże. Tu zaczyna się magia tego miejsca. Zamek znajduje się na terenie ogromnego parku, pełnego starych dębów, rozłożystych kasztanów i pachnących lip. To idealne miejsce na spacer z dziećmi. Przechadzka w cieniu drzew, malownicze mostki, zielone od rzęsy niewielkie jeziorka i leniwie płynące wąskie strumyki.

Zamek od 1866 do 1945 był rezydencją śląskiego rodu Tiele –Wincklerów – potentatów przemysłowych, którzy mieszkali tu do końca wojny. Ta wyjątkowa budowla urzeka swoją niezwykłą architekturą. Słynie z 99 wież i wieżyczek, a wewnątrz znajduje się aż 365 pomieszczeń. Zamek w Mosznej to niewątpliwie ulubione miejsce fotografów ślubnych. Dwa kamienne lwy siedzące na szczycie malowniczych schodów zamku , widziały tu już nie jedną zakochaną parę. Do niedawna w zamku znajdowało się Centrum Terapii Nerwic, dziś jest to kompleks hotelowy z kawiarnią i restauracją.
Zwiedzającym udostępnionych jest wiele komnat. Sala balowa, biblioteka, oranżeria, zabytkowa jadalnia, gabinet hrabiego czy kaplica. Jest też możliwość wejścia na dwie największe zamkowe wieże, a stamtąd rozciąga się niezwykły widok na pobliskie Góry Opawskie. Teren wokół zamku to wspaniałe miejsce na rodzinny piknik. Jest tu mnóstwo przestrzeni,
żeby rozłożyć koc, wyciągnąć smakołyki, napić się kawy, którą zamkowa kawiarnia serwuje również na wynos i odpocząć. Dla najmłodszych przygotowany jest nowoczesny Zamkowy Plac Zabaw, a miłośnicy zwierząt
mogą obejrzeć konie w znajdującej się tuż przy zamku stadninie.
Zamek w Mosznej koniecznie odwiedźcie późną wiosną. Na przełomie kwietnia i maja zaczynają kwitnąć rosnące na cały terenie stuletnie krzewy azalii i rododendronów. Naprawdę wygląda to niesamowicie – wyjątkowe widowisko barw i zapachów. W tym czasie w zamku odbywa się Muzyczne Święto Kwitnących Azalii.

Zamek w Mosznej to idealne miejsce na jednodniową rodzinną wycieczkę z dziećmi. Latem koniecznie zabierzcie ze sobą koc i piknikowy kosz, a będzie to dzień jak z baki.

0
Search icon
rêver Sabina Hajdo – Piórek